W rozmowie na temat trendów panujących w obsłudze klientów (głównie w zakresie modelu chmury obliczeniowej) Mike Ettling, prezes ds. zarządzania kapitałem ludzkim w firmie SAP, światowej sławy ekspert w dziedzinie świadczenia informatycznych usług outsourcingowych, podkreślił znaczenie kompleksowego wyjścia naprzeciw potrzebom klientów. Jego zdaniem, tego rodzaju postawa jest kluczowa w budowaniu owocnych, długoletnich relacji biznesowych. „W wykonywaniu zewnętrznych usług informatycznych najważniejsze jest zrozumienie, że nie sprzedajemy klientowi jedynie oprogramowania, ale efekty wynikające z jego użytkowania” – mówi M. Ettling.

Dorastający w czasach apartheidu Ettling w swojej zawodowej karierze kieruje się słowami Nelsona Mandeli: „Jeśli mówisz do człowieka językiem, który rozumie, trafisz do jego umysłu. Gdy mówisz do niego jego własnym językiem, docierasz do jego serca”.

Rozmowę przeprowadzono w ramach cyklu wywiadów Firing Line with Bill Kutik, w trakcie których Bill Kutik, ojciec słynnej konferencji HR Technology® oraz gospodarz programu The Bill Kutik Radio Show®, dyskutuje z konsultantami, analitykami, praktykami i przedstawicielami dostawców o najważniejszych tematach w obszarze technologii HR.