Podejście do mających trudności z nauką dzieci, które uwzględnia spersonalizowaną edukację, może być kluczem do budowy bardziej efektywnych narzędzi szkoleniowych w biznesie przekonuje Dmitri Krakovsky, wiceprezes SuccessFactors, odpowiedzialny za wszystkie produkty HCM.

Jeden z czołowych strategów w obszarze oprogramowania HR opowiada osobistą historię o tym, jak wychowanie dzieci wpłynęło na jego podejście do innowacji i technologii. Kiedy wziął ponad dwuletni urlop, żeby poszukać rozwiązania problemów swoich synów, zrozumiał, że wiele nowych, pojawiających się w tym obszarze technologii może znaleźć zastosowanie w biznesie.

Połączenie technik, takich jak spersonalizowana edukacja, rekomendacje kolegów i partnerów, wzajemna nauka i współpraca oraz wykorzystanie różnych mediów, może doprowadzić do stworzenia nowego sposobu edukacji w miejscu pracy.

Rozmowa została przeprowadzona w ramach cyklu wywiadów Firing Line with Bill Kutik, w trakcie których Bill Kutik, autor słynnej konferencji HR Technology® oraz gospodarz programu The Bill Kutik Radio Show®, rozmawia z konsultantami, analitykami, praktykami i przedstawicielami dostawców o najważniejszych tematach w obszarze technologii HR.