Przejście od infrastruktury do modelu chmury jest dla wielu firm ważnym i jednocześnie bardzo skomplikowanym zagadnieniem. ”Stopniowo przechodząc do modelu cloud computing, chcieliśmy stać się niezależni od naszych struktur IT.  To działa o wiele lepiej niż się spodziewaliśmy, ludzie często pytają mnie, jak udało nam się to zrobić!”- mówi Ann Miller-Rauch, wiceprezes ds. komunikacji HR w firmie Software AG.

Sukcesywne wdrażanie aplikacji chmurowych do zarządzania kadrami w niemieckim przedsiębiorstwie trwa od 2011 roku. „Bardzo ważnym zagadnieniem jest dla nas bezpieczeństwo naszych danych, ten problem także został rozwiązany i dane są w 100% bezpieczne ”- podkreśla ekspertka.

Paradoksalnie z wykształcenia Ann Miller-Rauch jest… antropologiem. „Studia antropologiczne pozwoliły mi kompleksowo analizować ludzkie zwyczaje i zachowania. Jest to bardzo pomocne także przy określaniu, w jaki sposób ludzie korzystają z oprogramowania”.

Rozmowę przeprowadzono w ramach cyklu wywiadów Firing Line with Bill Kutik, w trakcie których Bill Kutik, ojciec słynnej konferencji HR Technology® oraz gospodarz programu The Bill Kutik Radio Show®, dyskutuje z konsultantami, analitykami, praktykami i przedstawicielami dostawców różnorodnych rozwiązań IT o najważniejszych tematach w obszarze technologii HR.