Zapraszamy do obejrzenia webinarium, na którym poruszyliśmy temat wspierania zaangażowania pracowników w obliczu zmian zachodzących w organizacji.

Ogromna dynamika rozwoju technologii i coraz bardziej wymagający rynek sprawiają, że organizacje coraz częściej muszą zaskakiwać i proaktywnie reagować na wszelkie nowinki. Innowacyjność i elastyczne poddawanie się zmianom nie jest zbyt trudnym wyzwaniem dla małych firm. Jednak im większa organizacja, tym trudniej spowodować, by plany działania miały swoje dokładne odzwierciedlenie w codziennych czynnościach pracowników. Nawet jeśli zbudujemy przemyślaną strategię zmiany modelu biznesowego i przeprowadzimy transformację cyfrową w swojej organizacji, wdrażając najnowocześniejsze narzędzia, może się okazać, że firma wciąż działa „po staremu”. Dlaczego?

Ponieważ często zapominamy, że za każdym procesem i narzędziem stoją ludzie, i to na nich powinniśmy głównie skierować swoją uwagę, wprowadzając zmiany.

Nowoczesny dział HR powinien analizować, na ile mentalność i kultura organizacyjna firmy nadąża za jej aspiracjami, i podejmować konkretne działania, które wspierają biznes w osiąganiu sukcesów. Bo kto zna pracowników lepiej od nas HR-owców?

W czasie webinarium odpowiadamy na pytania:

  • Czym jest zarządzanie zmianą w firmie i jak je zorganizować w projektach HR?
  • Jakie narzędzia informatyczne mogą wspomagać zarządzanie zmianą?

Zapraszamy do obejrzenia wideo:

Zapraszamy także do rejestracji na kolejne webinarium na 24 marca 2017 Czym cyfrowy HR różni się od wersji analogowej? – czyli po co firmom nowoczesne narzędzia i procesy HR

http://www.simpletalent.pl/wydarzenia/wydarzenie/cyfrowy-hr-czyli-po-co-firmom-nowoczesne-narzedzia-procesy-hr