Jakie obawy towarzyszą przy tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy? W czym widzimy największe zagrożenie dla swojej kariery? Jak podkreśla w swojej książce „Stretch” Prognostyk Karie Willyerd najbardziej obawiamy się swojej dezaktualizacji na rynku pracy, i nie jesteśmy w tych obawach przesadni. „Badanie Uniwersytetu w Oxfordzie wskazuje, że 48% procent ludzi pracuje na stanowiskach, które będą mogły być zastąpione przez technologię.”

„Stanowiska obsługi, gospodarka oparta na wiedzy, to miejsca pracy, które są szczególnie podatne na bycie zastąpionym przez automatyzację lub oprogramowanie.” Nie kojarzone zupełnie z automatyzacją zawody, takie jak farmacja czy dziennikarstwo, pozostają w obszarze potencjalnie wypartych przez technologię.

Karie Willyerd przekonuje, by wziąć odpowiedzialność za własny rozwój. „CHRO może wesprzeć rozwój pracowników dając im narzędzia i strategie – systemy naprowadzania dla naszej kariery.” – podkreśla ekspertka.

Rozmowę przeprowadzono w ramach cyklu wywiadów Firing Line with Bill Kutik, w trakcie których Bill Kutik, ojciec słynnej konferencji HR Technology® oraz gospodarz programu The Bill Kutik Radio Show®, dyskutuje z konsultantami, analitykami, praktykami i przedstawicielami dostawców różnorodnych rozwiązań IT o najważniejszych tematach w obszarze technologii HR.