Cały świat biznesu zmienia się pod wpływem rewolucji cyfrowej. Razem z nim Ty i Twój dział HR, co oznacza, że HR Transformation Challenge jest dla Ciebie oczywistym wyborem. Jak rozpoznać, czy jesteś gotowy na tą zmianę? Sprawdź czy możesz odpowiedzieć twierdząco na jedno z poniższych pytań:

  • Czy jesteś liderem, który stawił czoło wyzwaniom HR i stworzył przełom w stosowanych rozwiązaniach?
  • Czy Twoje metody HR wychodzą poza stworzone ramy?
  • Czy jesteś gotowy na nadejście ekonomicznej i społecznej rewolucji cyfrowej ?

Technologia zmieniła nasze życie osobiste – żyjemy wirtualnie. W sieci robimy zakupy ,szukamy informacji, kontaktujemy się, czy spędzamy czas wolny. HR potrzebuje tego samego, ale transformacja cyfrowa to nie tylko  zapewnienie pracownikom najnowocześniejszych urządzeń i technologii dla przyspieszenia ich pracy. Chodzi o łączność i zastąpienie czasochłonnych zadań manualnych lub administracyjnych efektywniejszymi zautomatyzowanymi procesami, które pozwalają nam skupić się na najważniejszym – strategii i świeżych pomysłach. W przekształconej cyfrowo pracy, firmy mogą szybko znaleźć i zatrudnić ludzi. Firma dostosowuje się do wspierania strategii biznesowej i koncepcji działania, ponieważ doświadczenie pracowników jest kluczem do doświadczenia klienta. HR musi przyjąć technologię cloud i zrozumieć, że chmura nie jest już rozwiązaniem ryzykownym, a takie przekształcenie jest świetną okazją do wystandaryzowania i uproszczenia procesów HR , zmniejszenia kosztów i zwiększenia satysfakcji pracowników .

Aby odkryć miejsce na innowacyjność i przywództwo w ​​najbardziej krytycznych obszarach HR , rozwijać talenty i wspierać przełomowe podejście pokonywaniu wyzwań rekrutacyjnych, SAP wprowadza Challenge HR Transformation, innowacyjny konkurs dla liderów HR w Europie Środkowej i Wschodniej. Inicjatorem akcji jest SAP SuccessFactors , lider w dziedzinie Human Capital Management (HCM) oprogramowania do zarządzania talentami, kluczowych obszarów HR i analityki. HR Transformation Challenge dedykowany jest organizacjom i osobom prywatnym w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, które rozwinęły i wdrożyły twórcze i innowacyjne podejście do HR prowadzące do znaczącego rozwoju ich biznesu.

Dlaczego warto dołączyć do HR Transformation Challenge?

Uczestnicy, którzy przedstawią najlepsze stosowane przez nich praktyki HR, inicjatywy biznesowe lub podzielą się swoją historią odniesionego sukcesu transformacji cyfrowej do 30 września, mają szansę wygrać nagrody, które pozwolą im dalej rozwijać swoją wiedzę fachową oraz pochwalić zdobytymi osiągnięciami. Oprócz ogłoszeń na portalach SimpleTalent w całej Europie Środkowo-Wschodniej, kanałów i SuccessConnect SAP HR oraz warsztatów cyfrowej transformacji z ekspertami SAP, czterech wybranych finalistów i członek ich zespołu otrzymają bezpłatne wejściówki na wydarzenie SuccessConnect w Wiedniu w dniach 28-29 listopada – największą konferencję HR z prelekcjami dotyczącymi rewolucji cyfrowej, mierników ROI, automatyzacji operacji HR, zaangażowania pracowników, rekrutacji, rozwoju i innych zagadnień HR. Finaliści będą ponadto mieć możliwość wygrania nagrody głównej, sesji z Koenem Gonnissen, byłym trenerem Kima Clijsters’a oraz flamandzko – holenderskiego zespołu tenisa, wychowawcy w INSEAD i międzynarodowo uznanego coacha i trenera, który poprowadzi na miejscu sesję dla zwycięskiego zespołu oraz całej jego firmy. Zwycięzca nagrody głównej HR Transformation Challenge zostanie ogłoszony podczas konferencji SuccessConnect w Wiedniu.

Proces składania aplikacji i ewaluacji Podczas procesu aplikowania w konkursie zawodnicy wybiorą jedną z czterech kategorii dla swojego projektu – „Transformacja HR”, „Rozwój i sukcesja lub inicjatywy edukacyjne, które wpływają na działalność biznesową i rekrutację najbardziej utalentowanych”. Zgłoszenia będą rozpatrywane przez panel ekspertów, włączając: Ernesto Marinelli , SVP , Dyrektora HR EMEA i MEE SAP ; Tima Ringo , Regionalnego Wiceprezesa SAP SuccessFactors VAT , EMEA i MEE ; Zdravka Demeter Bubalo , Grupa Human Resources, Wiceprezesa MOL na Węgrzech, i Andrea Di Pietro , Dyrektora Zarządzającego Accenture . Wśród kryteriów oceny znajdują się między innymi nnowacyjność i kreatywność w podejściu, czy waga poruszanego problemu.

Jesteście gotowi? Jeśli tak, zgłoście swoją aplikację do 30 września i przygotujcie się na ekscytującą i rozwijającą podróż!