Grywalizacja biznesowa cieszy się dużą popularnością i z roku na rok zdobywa coraz większe grono sympatyków. Grają już nie tylko studenci, lecz także menedżerowie i dyrektorzy. Obecnie do wyboru mamy zarówno gotowe rozwiązania, jak i szyte na miarę, a możliwości zastosowania grywalizacji nie ograniczają się tylko do marketingu. Coraz częściej gamifikacja wykorzystywana jest również w rekrutacji, onboardingu czy motywowaniu pracowników. Zdecydowanie nie jest to tymczasowa moda – grywalizacja zadomowiła się już na stałe w naszym życiu zawodowym.

Co wygrywamy grając

Gra kojarzy nam się z rozrywką, przyjemnie spędzonym czasem, a także rywalizacją. To my podejmujemy decyzję o zaangażowaniu swojego wolnego czasu w rywalizację z innymi w grze, osiąganiu kolejnych „poziomów” i coraz to lepszych wyników.

Korzyści płynących z grywalizacji jest dużo i wiele firm korzysta z tego narzędzia. Dlaczego więc organizacje coraz chętniej decydują się na to rozwiązanie?
Według Gemmy Robertson-Smith i Carla Markwickaz The Institute for Employment Studies , kluczowe znaczenie ma kilka czynników, m.in. możliwość rozwoju i pochwała oraz nagradzanie pracownika w odpowiednim czasie.

Potrzeba rywalizacji

Grywalizacja, łącząc czynnik rywalizacji o najlepszy wynik oraz elementy zabawy, odpowiada na oba czynniki. Tadeusz Tyszka w „Jasnych stronach rywalizacji” wskazuje, iż zdrowe konkurowanie pracowników między sobą podnosi ich wydajność oraz możliwości. Niewątpliwie rywalizacja zabija również nudę, wnosi ożywienie, podniecenie i radość. Dobrze zbudowane narzędzie daje możliwość poszerzania swojej wiedzy w wielu obszarach oraz rozwoju umiejętności np. w zarządzaniu zespołem, komunikacji czy podziału zadań i ich priorytetyzacji. Możliwość rozwoju w pracy wpływa na zaangażowanie pracownika, co ma przełożenie na efektywność i zyski firmy.

Pokolenie Y oczekuje feedbacku

Równie ważnym czynnikiem jest możliwość otrzymywania feedbacku oraz nagradzanie pracownika w odpowiednim czasie. Szczególnie istotne jest to w przypadku pokolenia Y, które oczekuje od nas natychmiastowej informacji zwrotnej, a niestety często przełożony nie jest w stanie na bieżąco śledzić postępów oraz wyników swojego pracownika. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest gamifikacja, która po każdym etapie informuje nas o wynikach, a także daje możliwość ich publikacji, tym samym uzyskania pochwały za osiągnięty cel. Pracownik, czując się wyróżniony na tle innych osób, chce utrzymywać ten stan, poczuwając się do ciągłego rozwoju i zaangażowania w wykonywaną pracę.

Co więcej, dominujące na rynku pracy pokolenie Y oraz szybko następujące zmiany w otaczającym nas świecie mobilizują pracodawców do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu firmy. I to zarówno w codziennym podejściu do pracownika, jak i w sposobie dotarcia do niego. Stąd jednym z coraz częściej używanych sposobów na rekrutację jest właśnie wykorzystanie grywalizacji biznesowej. Grywalizacja może być tylko jednym z elementów rekrutacji lub stanowić jej podstawę. Jest to uzależnione od kilku czynników – branży, stanowiska i profilu poszukiwanego pracownika.

Sposób na stres

Bardzo ciekawym pomysłem na zastosowanie grywalizacji jest włączenie jej do procesu onboardingu w firmie. Z badań zrealizowanych przez portal praca.pl wynika, że dla co czwartego Polaka (23%) zmiana pracy to sytuacja stresująca. Najwięcej obaw budzą dwa aspekty zmiany pracy: nowe obowiązki oraz nowe środowisko pracy. Aż 37% pracowników boi się, że nie podoła stawianym przed nimi zadaniom, a 34% tego, że atmosfera w nowym miejscu pracy nie będzie dobra. Włączenie angażującej gry w procesie wprowadzenia nowego pracownika do firmy może zdecydowanie pomóc wyeliminować jeden z czynników stresu i ułatwić aklimatyzację w zespole.

Rozwój dzięki grywalizacji

Bardzo chętnie wykorzystywanym zastosowaniem grywalizacji w biznesie jest stosowanie jej w rozwoju i szkoleniach. W tym przypadku dzięki grywalizacji możemy stosunkowo łatwo i w przyjemny dla pracowników sposób podnieść ich kompetencje w pożądanym przez nas zakresie. Przykładem takiego zastosowania grywalizacji w firmie może być obecna w ponad 30 krajach, w tym również w Polsce, symulacja biznesowa Global Management Challenge, w której menedżerowie i specjaliści w 3-5 osobowych zespołach wcielają się w rolę zarządu i podejmują decyzje dotyczące przedsiębiorstwa. GMC jest często wybieraną formą gamifikacji ze względu na jej poziom zaawansowania, a także możliwość zdobycia doświadczenia w podejmowaniu kompleksowych decyzji, które na co dzień należą do obowiązków właścicieli firm i zarządców.

W realiach tak dużej konkurencyjności na rynku, pracodawcy aktywnie poszukują nowych rozwiązań i usprawnień, które mogą pozytywnie wpłynąć na kapitał intelektualny przedsiębiorstwa, a tym samym jego wynik. Takim rozwiązaniem jest właśnie grywalizacja, która także wpływa na optymalizację czasu poświęconego na szkolenia i wdrożenia oraz kosztów z tym związanych. Dlatego menedżerowie coraz częściej decydują się na wprowadzenie w swojej firmie tego narzędzia.
Podsumowując, grywalizacja staje się coraz bardziej pożądanym narzędziem w sferze biznesu, a jej zastosowanie z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Zauważyć to można zarówno poprzez wzrost efektywności pracowników, jak i ich zaangażowania w wykonywaną pracę. Możliwości zastosowań tego rozwiązania jest wiele, a wybór zależy jedynie od tego, jakie potrzeby chcemy zaspokoić.

Małgorzata Zawada
Project Manager, GMC Poland